math.answers.com/algebra/How_do_you_find_the_unit_rate_using_decimals

Preview meta tags from the math.answers.com website.

Linked Hostnames

8

Thumbnail

Search Engine Appearance

Google

https://math.answers.com/algebra/How_do_you_find_the_unit_rate_using_decimals

How do you find the unit rate using decimals? - Answers

Suppose you traveled 180 miles in 4 hours. The unit rate would tell you how miles you'd travel in just one hour. So 𝘢𝘯π˜ͺ𝘡 means 1. And you'd divide the total 180 miles by 4 hours to get your answer. One mile per hour = ________.Let's say Jackie bought a 5 pound bag of potatoes for $15. The unit rate would tell you how much each 1 pound bag would cost. One bag = $______ per pound.



Bing

How do you find the unit rate using decimals? - Answers

https://math.answers.com/algebra/How_do_you_find_the_unit_rate_using_decimals

Suppose you traveled 180 miles in 4 hours. The unit rate would tell you how miles you'd travel in just one hour. So 𝘢𝘯π˜ͺ𝘡 means 1. And you'd divide the total 180 miles by 4 hours to get your answer. One mile per hour = ________.Let's say Jackie bought a 5 pound bag of potatoes for $15. The unit rate would tell you how much each 1 pound bag would cost. One bag = $______ per pound.



DuckDuckGo

https://math.answers.com/algebra/How_do_you_find_the_unit_rate_using_decimals

How do you find the unit rate using decimals? - Answers

Suppose you traveled 180 miles in 4 hours. The unit rate would tell you how miles you'd travel in just one hour. So 𝘢𝘯π˜ͺ𝘡 means 1. And you'd divide the total 180 miles by 4 hours to get your answer. One mile per hour = ________.Let's say Jackie bought a 5 pound bag of potatoes for $15. The unit rate would tell you how much each 1 pound bag would cost. One bag = $______ per pound.

  • General Meta Tags

    22
    • title
      How do you find the unit rate using decimals? - Answers
    • charset
      utf-8
    • Content-Type
      text/html; charset=utf-8
    • viewport
      minimum-scale=1, initial-scale=1, width=device-width, shrink-to-fit=no
    • X-UA-Compatible
      IE=edge,chrome=1
  • Open Graph Meta Tags

    7
    • og:image
      https://st.answers.com/html_test_assets/Answers_Blue.jpeg
    • og:image:width
      900
    • og:image:height
      900
    • og:site_name
      Answers
    • og:description
      Suppose you traveled 180 miles in 4 hours. The unit rate would tell you how miles you'd travel in just one hour. So 𝘢𝘯π˜ͺ𝘡 means 1. And you'd divide the total 180 miles by 4 hours to get your answer. One mile per hour = ________.Let's say Jackie bought a 5 pound bag of potatoes for $15. The unit rate would tell you how much each 1 pound bag would cost. One bag = $______ per pound.
  • Twitter Meta Tags

    1
    • twitter:card
      summary_large_image
  • Link Tags

    16
    • alternate
      https://www.answers.com/feed.rss
    • apple-touch-icon
      /icons/180x180.png
    • canonical
      https://math.answers.com/algebra/How_do_you_find_the_unit_rate_using_decimals
    • icon
      /favicon.svg
    • icon
      /icons/16x16.png

Links

57