math.answers.com/algebra/How_does_a_grocery_shopper_uses_algebra

Preview meta tags from the math.answers.com website.

Linked Hostnames

8

Thumbnail

Search Engine Appearance

Google

https://math.answers.com/algebra/How_does_a_grocery_shopper_uses_algebra

How does a grocery shopper uses algebra? - Answers

When buying products, let's say Nutella, each small jar costs $2.99 while each large jar costs $4.99. The shopper can set up the equation 2.99x + 4.99y = c Where x equals the number of small jars bought, y equals the number of large jars bought, and x equals the total cost.



Bing

How does a grocery shopper uses algebra? - Answers

https://math.answers.com/algebra/How_does_a_grocery_shopper_uses_algebra

When buying products, let's say Nutella, each small jar costs $2.99 while each large jar costs $4.99. The shopper can set up the equation 2.99x + 4.99y = c Where x equals the number of small jars bought, y equals the number of large jars bought, and x equals the total cost.



DuckDuckGo

https://math.answers.com/algebra/How_does_a_grocery_shopper_uses_algebra

How does a grocery shopper uses algebra? - Answers

When buying products, let's say Nutella, each small jar costs $2.99 while each large jar costs $4.99. The shopper can set up the equation 2.99x + 4.99y = c Where x equals the number of small jars bought, y equals the number of large jars bought, and x equals the total cost.

  • General Meta Tags

    22
    • title
      How does a grocery shopper uses algebra? - Answers
    • charset
      utf-8
    • Content-Type
      text/html; charset=utf-8
    • viewport
      minimum-scale=1, initial-scale=1, width=device-width, shrink-to-fit=no
    • X-UA-Compatible
      IE=edge,chrome=1
  • Open Graph Meta Tags

    7
    • og:image
      https://st.answers.com/html_test_assets/Answers_Blue.jpeg
    • og:image:width
      900
    • og:image:height
      900
    • og:site_name
      Answers
    • og:description
      When buying products, let's say Nutella, each small jar costs $2.99 while each large jar costs $4.99. The shopper can set up the equation 2.99x + 4.99y = c Where x equals the number of small jars bought, y equals the number of large jars bought, and x equals the total cost.
  • Twitter Meta Tags

    1
    • twitter:card
      summary_large_image
  • Link Tags

    16
    • alternate
      https://www.answers.com/feed.rss
    • apple-touch-icon
      /icons/180x180.png
    • canonical
      https://math.answers.com/algebra/How_does_a_grocery_shopper_uses_algebra
    • icon
      /favicon.svg
    • icon
      /icons/16x16.png

Links

58