math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_better_buy_in_math

Preview meta tags from the math.answers.com website.

Linked Hostnames

8

Thumbnail

Search Engine Appearance

Google

https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_better_buy_in_math

How do you find the better buy in math? - Answers

You can calculate and compare unit values, and buy at the lowest unit value. However, it often makes no sense. If someone is selling one chair at 200 (currency units) and 200 chairs for 37500, then the larger quantity costs 187.50 per chair but what would you do with 200 chairs?



Bing

How do you find the better buy in math? - Answers

https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_better_buy_in_math

You can calculate and compare unit values, and buy at the lowest unit value. However, it often makes no sense. If someone is selling one chair at 200 (currency units) and 200 chairs for 37500, then the larger quantity costs 187.50 per chair but what would you do with 200 chairs?



DuckDuckGo

https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_better_buy_in_math

How do you find the better buy in math? - Answers

You can calculate and compare unit values, and buy at the lowest unit value. However, it often makes no sense. If someone is selling one chair at 200 (currency units) and 200 chairs for 37500, then the larger quantity costs 187.50 per chair but what would you do with 200 chairs?

  • General Meta Tags

    22
    • title
      How do you find the better buy in math? - Answers
    • charset
      utf-8
    • Content-Type
      text/html; charset=utf-8
    • viewport
      minimum-scale=1, initial-scale=1, width=device-width, shrink-to-fit=no
    • X-UA-Compatible
      IE=edge,chrome=1
  • Open Graph Meta Tags

    7
    • og:image
      https://st.answers.com/html_test_assets/Answers_Blue.jpeg
    • og:image:width
      900
    • og:image:height
      900
    • og:site_name
      Answers
    • og:description
      You can calculate and compare unit values, and buy at the lowest unit value. However, it often makes no sense. If someone is selling one chair at 200 (currency units) and 200 chairs for 37500, then the larger quantity costs 187.50 per chair but what would you do with 200 chairs?
  • Twitter Meta Tags

    1
    • twitter:card
      summary_large_image
  • Link Tags

    16
    • alternate
      https://www.answers.com/feed.rss
    • apple-touch-icon
      /icons/180x180.png
    • canonical
      https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_better_buy_in_math
    • icon
      /favicon.svg
    • icon
      /icons/16x16.png

Links

58