math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_total_cost_for_math

Preview meta tags from the math.answers.com website.

Linked Hostnames

8

Thumbnail

Search Engine Appearance

Google

https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_total_cost_for_math

How do you find the total cost for math? - Answers

Hmm... Well, if you were wanting to see what your total cost for something is, you would A: Have to add any costs from your budget for the item and B: Find your gross price. For example- I buy a coffee pot from Wal-mart. it is priced $10.00, it cost me $3.00 in gas to drive to Wal-mart and back, and my time is worth at least $5.00 an hour,(it took me a total of 1 hour to drive there, park, go in, find coffee-pot, check-out and drive home) so, now my coffee-pot has a total cost of 10+3+5=$18.00. Does that help?The reverse of that would be gross profit versus net profit: A company makes $100.00 for a cleaning service. that is their:Gross profit. They then deduct cleaning supplies ($5.00) from that gross profit, now they are at $95.00, then they deduct wages for worker ($25.00) from that gross profit, now they are at $70.00. So their NET profit from that cleaning service is now $70.00.



Bing

How do you find the total cost for math? - Answers

https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_total_cost_for_math

Hmm... Well, if you were wanting to see what your total cost for something is, you would A: Have to add any costs from your budget for the item and B: Find your gross price. For example- I buy a coffee pot from Wal-mart. it is priced $10.00, it cost me $3.00 in gas to drive to Wal-mart and back, and my time is worth at least $5.00 an hour,(it took me a total of 1 hour to drive there, park, go in, find coffee-pot, check-out and drive home) so, now my coffee-pot has a total cost of 10+3+5=$18.00. Does that help?The reverse of that would be gross profit versus net profit: A company makes $100.00 for a cleaning service. that is their:Gross profit. They then deduct cleaning supplies ($5.00) from that gross profit, now they are at $95.00, then they deduct wages for worker ($25.00) from that gross profit, now they are at $70.00. So their NET profit from that cleaning service is now $70.00.



DuckDuckGo

https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_total_cost_for_math

How do you find the total cost for math? - Answers

Hmm... Well, if you were wanting to see what your total cost for something is, you would A: Have to add any costs from your budget for the item and B: Find your gross price. For example- I buy a coffee pot from Wal-mart. it is priced $10.00, it cost me $3.00 in gas to drive to Wal-mart and back, and my time is worth at least $5.00 an hour,(it took me a total of 1 hour to drive there, park, go in, find coffee-pot, check-out and drive home) so, now my coffee-pot has a total cost of 10+3+5=$18.00. Does that help?The reverse of that would be gross profit versus net profit: A company makes $100.00 for a cleaning service. that is their:Gross profit. They then deduct cleaning supplies ($5.00) from that gross profit, now they are at $95.00, then they deduct wages for worker ($25.00) from that gross profit, now they are at $70.00. So their NET profit from that cleaning service is now $70.00.

  • General Meta Tags

    22
    • title
      How do you find the total cost for math? - Answers
    • charset
      utf-8
    • Content-Type
      text/html; charset=utf-8
    • viewport
      minimum-scale=1, initial-scale=1, width=device-width, shrink-to-fit=no
    • X-UA-Compatible
      IE=edge,chrome=1
  • Open Graph Meta Tags

    7
    • og:image
      https://st.answers.com/html_test_assets/Answers_Blue.jpeg
    • og:image:width
      900
    • og:image:height
      900
    • og:site_name
      Answers
    • og:description
      Hmm... Well, if you were wanting to see what your total cost for something is, you would A: Have to add any costs from your budget for the item and B: Find your gross price. For example- I buy a coffee pot from Wal-mart. it is priced $10.00, it cost me $3.00 in gas to drive to Wal-mart and back, and my time is worth at least $5.00 an hour,(it took me a total of 1 hour to drive there, park, go in, find coffee-pot, check-out and drive home) so, now my coffee-pot has a total cost of 10+3+5=$18.00. Does that help?The reverse of that would be gross profit versus net profit: A company makes $100.00 for a cleaning service. that is their:Gross profit. They then deduct cleaning supplies ($5.00) from that gross profit, now they are at $95.00, then they deduct wages for worker ($25.00) from that gross profit, now they are at $70.00. So their NET profit from that cleaning service is now $70.00.
  • Twitter Meta Tags

    1
    • twitter:card
      summary_large_image
  • Link Tags

    16
    • alternate
      https://www.answers.com/feed.rss
    • apple-touch-icon
      /icons/180x180.png
    • canonical
      https://math.answers.com/math-and-arithmetic/How_do_you_find_the_total_cost_for_math
    • icon
      /favicon.svg
    • icon
      /icons/16x16.png

Links

58